İtalya'da Okullarında Dünya Sanat Tarihi Kitabında Şükran Moral Yer Aldı

Sayfayı Paylaş:

Dünya Çağdaş Sanatının önemli isimlerinden performans sanatçısı Şükran Moral İtalya Dünya Sanat Tarihi kitaplarında yeraldı. Performans sanatının ünlü ismi  kitapta "Evli Üç Erkekli" -2010 Mardin'de gerçekleştirdiği performans sanatından bir fotoğrafla yer aldı.

 

Şükran Moral bu çalışmasıyla kadına biçilen rolleri altüst etmiştir. Mardin'de gerçekleştirilen yerel düğün performansını bir değil üç damatla gerçekleştirir. Yaygın çocuk gelin gerçeğinin alaycı bir şekilde ters yüz edilişi canlandırılmıştır. 

Kısaca Şükran Moral Kimdir:

Şükran Moral, Dünyada çığır açmış performans sanatçılarından biridir. Çalışmaları, özellikle kadınlara veya yeterince temsil edilmeyen diğer gruplara yönelik şiddete odaklanarak, kadınların toplumdaki konumuna meydan okuyor.

Moral'ın performansları genellikle genelevlerden ve hamamlardan akıl hastanelerine kadar çok çeşitli mekanlarda yer almış, dolayısıyla normal işlevlerini bozmuş ve onları söylemsel sanat platformlarına dönüştürmüştür.

Şükran Moral İstanbul ve Roma'da yaşıyor ve çalışıyor. Çalışmaları uluslararası sergi & koleksiyonda: Arter, İstanbul, The British Museum, Londra, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Victoria & Albert Museum, Londra dahil olmak üzere çok sayıda kamu ve özel koleksiyonda eserleri bulunmaktadır.